Jesteś w: Start / O projekcie

O projekcie

Misja miast - ewangelizacja Warszawy

Misja miast - ewangelizacja Warszawy

Projekt Misja miast - ewangelizacja Warszawy wpisuje się w europejskie działania ewangelizacyjne. Zapoczątkowane w Paryżu, odbyły się już w Brukseli, Budapeszcie, Lizbonie i Wiedniu. Także w Warszawie, z inicjatywy Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza powstała grupa księży i świeckich opracowująca założenia programu. Zaangażowanie aktywnych parafian w ewangelizację, zwiększenie liczby osób wierzących i praktykujących, dotarcie do niewierzących, współpraca z ośrodkami akademickimi to podstawowe cele misji. Mogą się one realizować m.in.: poprzez regularną katechezę dorosłych, uwrażliwienie na potrzeby sąsiadów i rozwój lokalnego wolontariatu, czy zastosowanie nowych form komunikacji i środków przekazu.

Projekt jest podzielony na trzy obszary działań.

Pierwszy to parafie, w których celem jest dotarcie wraz z duszpasterzami do osób zamieszkałych na ich terenie, szczególnie tych, którzy z własnej woli nie przyjdą. Jedną z propozycji dla parafii są misje parafialne, które w istocie oparte są na ewangelizacji parafii przez zaangażowanie już istniejących w niej grup i wspólnot. Dla nowo budowanych wspólnot parafialnych są dostępne takie narzędzia jak kurs Alfa (Stowarzyszenie Alfa-Polska), czy system komórek ewangelizacyjnych. Pomocne mogą być też programy stosowane przez wspólnoty: Chemin Neuf, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie i inne. Przedstawiciele wspólnot i ruchów pomogą w tworzeniu struktur, zaproszą na kursy dla liderów, przygotują odpowiednie rekolekcje lub warsztaty. W razie potrzeby będą wspierać organizację danego przedsięwzięcia w konkretnej parafii.

 

Drugi obszar działań to środowisko akademickie i współpraca z duszpasterzami na terenie uczelni, szkół, akademików. Już od października wspólnota Woda Życia prowadzi warsztaty dla ewangelizatorów w kościele oo. Michalitów na Bemowie.

 

Trzeci kierunek działań to wydarzenia skierowane do ogółu warszawian - TYDZIEŃ MISYJNY. Pierwsze dwa procesy w swym założeniu nie mają ustalonej daty zakończenia. Ich celem jest parafia lub wspólnota żywa, aktywna, ewangelizująca. Ostatni nurt to pewnego rodzaju manifestacja wiary, zauważalna obecność Kościoła w przestrzeni publicznej, skumulowana w dniach 15 - 22 kwietnia 2012 roku.

Tydzien_misyjny


Misji nie należy rozumieć jako imprezy, wydarzenia kulturalnego, które, nawet jeśli pozostawi miłe wspomnienia, nie zachęci jego uczestników, do włączenia się we wspólnotę Kościoła.

Słowo od kardynała Kazimierza Nycza

Słowo od kardynała Kazimierza Nycza

Posłuchaj, jak kardynał Nycz zachęca do wzięcia udziału w projekcie:

Harmonogram

Etap I - do 15 kwietnia 2012
- rozmowy w parafiach, przedstawienie Projektu, opracowanie konkretnych propozycji działań w parafii w ramach Projektu, zebranie tych propozycji w ankiecie.

Etap II - tydzień 15 - 22 kwietnia
- parafialny/dekanalny program ewangelizacyjny, modlitwa za Misja miast - ewangelizacja Warszawy

• Adoracja Najświętszego Sakramentu,
• Nabożeństwo Słowa Bożego,
• Wieczory Miłosierdzia,
• Spowiedź
(scenariusz wieczoru - wspólnota Emanuel)

Etap III
- kontynuacja ewangelizacji Warszawy w poszczególnych parafiach, dekanatach, archidiecezji.